top of page

NEWS & RESULTS
 

News

Spring 2023 RFBS Newsletter

Winter 2022 RFBS Newsletter

North Wales & Mercia 5th Annual Lamb Show 2023

Coloured Ryeland

 

January ram (2)

1. Natalie Reade

2. Thomas Nash

February ram (6)

1. Thomas Nash

2.Shenton Family

3. Whitehurst & Briggs

4. Natasha Powell

 

March ram (5)

1. Jayne Carter

2. Whitehurst & Briggs

3. Jayne Carter

Untrimmed ram (4)

1. Sarah Read

2. Natasha Powell

3. Thomas Nash

 

Sheared ram (1)

1. Thomas Nash

 

January ewe (5)

1. Thomas Nash

2. Tony Anslow

3. Natalie Reade

 

February ewe (10)

1. Alison Robinson

2. Evie Chadwick

3. Thomas Nash

4. Justine Williams

 

March ewe (3)

1. Alison Robinson

2. Whitehurst & Briggs

3. Sarah Reade

 

Untrimmed ewe (10)

1. Evie Chadwick

2. Evie Chadwick

3. Thomas Nash

4. Natalie Reade

 

Sheared ewe (6)

1. Michele Varmen

2. Michele Varmen

3. Michele Varmen

4. Jayne Carter

 

Pairs (5)

1. Thomas Nash

2. Natalie Reade

3. Jayne Carter

 

Male champion

Jayne Carter - Ryecroft Dominator homebred by Barony Yogi out of Roosevelt ewe

 

Reserve male champion

Natalie Reade - Snelson Dream Alliance bred by Michele Varmen by Snelson Best Mate out of Snelson ewe

 

Female Champion

Evie Chadwick - Mulberry Demi homebred by Pigscott Brennin out of Allerdale ewe

 

Reserve female champion

Alison Robinson - 655c D4 homebred

by Riverside Yabba out of Allerdale ewe

 

Supreme champion Evie Chadwick

 

Reserve Jayne Carter

Ryeland

February ram 

1. Alison Robinson

2. Thomas Nash

3. Jenny Maguire

4. Jane Pinches

 

March ram (2)

1. Whitehurst & Briggs

2. Jane Pinches

 

 

Untrimmed ram

1. Goodlife Ryelands

 

January ewe (4)

1. Alison Robinson

2. Kate Edgecombe

3. Tony Anslow

 

February ewe (7)

1. Alison Robinson

2. Justine Williams

3. Jane Pinches

4. Jenny Maguire

 

March ewe (3)

1. Alison Robinson

2. Mick Passam

3. Whitehurst & Briggs

 

Untrimmed ewe

1. Justine Williams

2. Sarah Clulow

 

Pairs (7)

1. Whitehurst & Briggs

2. Jane Pinches

3. Tony Anslow

4. Justine Williams

 

Male Champion

Whitehurst & Briggs - Lodgeway ram lamb by Wellhill Braemar out of a Birchdale ewe

 

Reserve male champion

Alison Robinson - Hawthorns ram lamb by Hawthorns Zinzan Valentine out of a Hawthorns ewe

 

Female Champion

Alison Robinson - February ewe lamb - homebred embryo transfer by Hawthorns Zinzan Valentine out of a Dolwen ewe

 

Reserve female champion

Alison Robinson- March ewe lamb - homebred by Hawthorns Zinzan Valentine out of a homebred ewe

 

Supreme champion

Whitehurst & Briggs

 

Reserve Supreme champion

Alison Robinson

Cryeland champ 2023.jpg

Show Results

Derbyshire County Show 2023
 

There was an excellent turnout for the Derbyshire County show this year with the Ryeland entries far outnumbering the Coloured Ryelands!

Derbyshire County Show 2023 Ryeland results:

Ram - Shearling and upwards

1st - Goodlife Ryelands

2nd - AG Anslow

3rd - E J Pinches

4th - E J Pinches

 

Ram Lamb

1st - AG Anslow

2nd - M Whitehurst & S Briggs

3rd - Gaby Brailsford

 

Ewe - Shearling and upwards

1st - AG Anslow

2nd - M Whitehurst &B S Briggs

3rd - E J Pinches

4th - E J Pinches

 

Ewe Lamb

1st - M Whitehurst & S Briggs

2nd - AG Anslow

3rd - Justine Williams

4th - M Whitehurst & S Briggs

Champion

Good Life Ryelands Ram - Justthree Axile

Reserve

AG Anslow Ram lamb - Homebred by Mossley Woodstock out of homebred (Chase) ewe

Derbyshire Show 2023 Coloured Ryeland Results.

 

Ram Shearling and upwards

1st - Evie Chadwick

2nd - Justine Williams

 

Ram Lamb

1st - M Whitehurst & S Briggs

2nd - Justine Williams

 

Ewe Shearling and upwards

1st - M Whitehurst & S Briggs

2nd - M Whitehurst & S Briggs

3rd - M Whitehurst & S Briggs

4th - Evie Chadwick

 

Ewe lamb

1st - AG Anslow

2nd - M Whitehurst & S Briggs

3rd - Justine Williams

 

 

Champion

 

Evie Chadwick - Ram

 

 

Reserve

 

M Whitehurst & S Briggs - Ewe Lamb

PXL_20230625_101301585.jpg
PXL_20230625_111938698.jpg

Show Results

Staffordshire County Show
2023 Day 1

Results from the Ryeland Section

Shearling ram 

1. J. Williams & D Dickson

2. T&G Glover

3. M. Varmen

4. EJ Pinches

 

Aged ram

1. M. Whitehurst & S Briggs

2. E.J Pinches

3. K. EdgeCombe

4. Good life Ryelands

 

Shearling ewe

1.S & Z Unwin

2. S. Quigley

3. N. Webb

4. S&Z Unwin

 

Ewe with lambs at foot

1. M. Whitehurst & S. Briggs

2. C.Fleet

3. J. McGuire

4 C. Fleet

 

Ewe lamb

1. S.Quigley

2. J.Williams & D. Dickson

3. K Edgecombe

4. M. Whitehurst & S Briggs

 

Ram lamb

1. A G Anslow

2. S&Z Unwin

3 J Williams & D Dickson

4. C.Fleet

 

Group of 3

1. J Williams & D Dickson

2.M Whitehurst & S Briggs

3. E J Pinches

4. H Deakins

 

Champion: A G Anslow ram lamb, homebred by Mossley Woodstock out of homebred (Chase) ewe Y205 Also champion lamb.

 

Reserve: S & Z Unwin shearling ewe, homebred (Fairfax) by Cagedale Xbox out of Garddwr ewe

Results from the Coloured section

 

Shearling ram

1) M. Varmen

2) N. Webb

3) J. Fisher & Hoggarth

4) J. Deakins

5) J. Williams & D Dickson

 

Aged Ram

1) M. Varmen

2) J. Fisher & Hoggarth

3) J. Deakins

4) T & G Glover

5) T. Anslow

 

Shearling Ewe

1) J. Williams & D Dickson

2) T. Glover & G Glover

3) T & G. Glover

4) J. Deakins

5) N. Webb

 

Ewe

1) J. Fisher & Hoggarth

2) M Whitehurst & S. Briggs

3) T & G Glover

 

Ewe lamb

1) T. & G Glover

2) J. Williams & D Dickson

3) J. Fisher & Hoggarth

4) S & Z Unwin

5) J. Deakins

6) T&G. Glover

 

Ram Lamb

1) J. Deakins

2) J. Fisher & Hoggarth

3) N. Webb

4) J. Williams & D Dickson

5) T & G Glover

 

Group of 3

1) T&G Glover

2) J. Fisher & Hoggarth

3) M. Varmen

4) N. Webb

 

Champion Coloured ryeland

Michelle Varmen - Aged ram - moss Rose Bouncer by Arbeth Yellow Calm out if a Broomwell ewe.

 

Reserve Champion - T&G Glover - homebred ewe lamb Nightstar ewe lamb - out of Gracewood xplorer and Yorvik ewe.

2023 Staffs Ryeland Champion.jpg
2023 Staffs Coloured Ryeland Champion.jpg

Staffordshire County Show
2023 Day 2

Results from the 2nd day at Stafford County show, where our breed excelled again! Congratulations to Gill & Tim Glover who not only won both the wool on the hoof breed classes but then went on to take the overall supreme wool on the hoof championship with their homebred shearling ram Sproxton Charlie. There were great results too in the fleece classes, and I was delighted to finish 4th in the Interbreed championship line up of 20 breed champions with my homebred ram Moss Ross Bouncer too!

 

Ryeland Wool on the hoof:

1. T & G Glover

2. M. Varmen

3. M.Whitehurst & S. Briggs

 

Coloured Ryeland wool on the hoof:

1. T & G Glover

2. Justine Williams

3. M. Varmen

 

Fleeces: (fine)

1. Good life Ryelands

2. T& G Glover

3. T& G Glover

 

Naturally coloured:

1. T & G Glover

2. J. Fisher

3. T & G Glover

 

Photo of Ian Brooksbanks, chief grader at the British Wool Board) presenting the supreme championship to Gill Glover & Sproxton Charlie

2023 Staffs Wool on the hoof_edited.jpg

North Wales & Mercia 4th Annual Lamb Show 2022

Ryeland January Ram lamb trimmed

1ST Jane Pinches Bachbrook Casius Clay

 

Ryeland February Ram lamb trimmed

1ST Alison Robinson Hawthorns

2ND Whitehurst & Briggs Lodgeway Captain Tom

3RD Michele Varmen Moss Rose Cor Blimey

 

Ryeland March or later Ram lamb trimmed

1ST Tracy Roberts Bowen Chase

2ND Jenny Maguire Aughton Clouds Cyclone

 

Ryeland January or later Ram lamb untrimmed

1ST Channon Preece Woodpecker Carlos

 

Ryeland January Ewe lamb trimmed

1ST Tony Anslow Garddwr Cherry

2ND Kate Edgecome Wellcombe Clementine

 

Ryeland February Ewe lamb trimmed

1ST Alison Robinson Hawthorns

2ND Whitehurst & Briggs Lodgeway Cassiopia

3RD Jane Pinches Justthree Coco Channel

 

Ryeland March or later Ewe lamb trimmed

1ST Michele Varmen Lodgeway Cerys

2ND Whitehurst & Briggs Lodgeway Clarissa

3RD Gareth Silvester Goodlife Clover

 

Ryeland January or later Ewe lamb untrimmed

1ST Alison Robinson Hawthorns

2ND Justine Williams Redburrow

 

Ryeland January or later Ewe lamb shorn

1ST Michele Varmen Moss Rose Chablis

2ND Jane Pinches Justthree Custard

3RD Jane Pinches Justthree Cameo

 

Ryeland pairs trimmed, untrimmed and shorn (ram/ewe)

1ST Alison Robinson Hawthorns

2ND Whitehurst & Briggs Lodgeway Captain Tom & Lodgeway

3RD Michele Varmen Moss Rose Cor Blimey & Lodgeway Cerys

 

RYELAND RAM LAMB CHAMPION

EXHIBITOR: ALISON ROBINSON LAMB NAME: HAWTHORNS

 

RYELAND RAM LAMB RESERVE CHAMPION

EXHIBITOR: WHITEHOUSE & BRIGGS LAMB NAME: LODGEWAY CAPTAIN TOM

 

RYELAND EWE LAMB CHAMPION

EXHIBITOR: ALISON ROBINSON LAMB NAME: HAWTHORNS

 

RYELAND EWE LAMB RESERVE CHAMPION

EXHIBITOR: ALISON ROBINSON LAMB NAME: HAWTHORNS

 

OVERALL CHAMPION RYELAND LAMB

EXHIBITOR: ALISON ROBINSON LAMB NAME: HAWTHORNS

 

OVERALL RESERVE CHAMPION RYELAND LAMB

EXHIBITOR: ALISON ROBINSON LAMB NAME: HAWTHORNS

20221119_164330.jpg
20221119_164445.jpg
20221119_163941.jpg

Coloured Ryeland January Ram lamb trimmed

1ST Michele Varmen Snelson Charismatic

2ND Michele Varmen Snelson Chevrolet

3RD Karen Turnbull Black-a-Licious C Buscuit

 

Coloured Ryeland February Ram lamb trimmed

1ST Thomas Nash Windsor CrackerJack

2ND Thomas Nash Windsor Crunchie Baa

3RD Alison Robinson Allerdale

 

Coloured Ryeland March or later Ram lamb trimmed

1ST Thomas Nash Windsor Crompton

2ND Shenton Family Shentsby Chomp

3RD Shenton Family Shentsby Cocoa

 

Coloured Ryeland January or later Ram lamb untrimmed

1ST Thomas Nash Windsor Charlie

Coloured Ryeland January ewe lamb trimmed

1ST Karen Turnbull Black-a-Licious Cracker

2ND Michele Varmen Snelson Crocus

3RD Karen Turnbull Black-a-Licious Christine

 

Coloured Ryeland February ewe lamb trimmed

1ST Jayne Carter Ryecroft Chloe

2ND Whitehouse & Briggs Nobut Manor Caitun

3RD Alison Robinson Allerdale

 

Coloured Ryeland March or later ewe lamb trimmed

1ST Jayne Carter Ryecroft Clare

2ND Leah Trubshaw Little Hay Windsor Lawley

3RD Whitehouse & Briggs Nobut Manor

Christaberg

 

Coloured Ryeland January or later ewe lamb untrimmed

1ST Thomas Nash Windsor Clover

2ND Carol Bateman Riverside

3RD Carol Bateman Riverside

 

Coloured Ryeland January or later lamb shorn

1ST Michele Varmen Snelson Crimson

2ND Thomas Nash Windsor Clarice

 

Coloured Ryeland Pairs trimmed, untrimmed and shorn (ram/ewe lamb)

1ST Karen Turnbull Black-a-Licious C Buscuit & Christine

2ND Alison Robinson Allerdale & Allerdale

3RD Shenton Family Shentsby Chomp & Caramel

 

COLOURED RYELAND RAM LAMB CHAMPION

EXHIBITOR: THOMAS NASH LAMB NAME: WINDSOR CRACKJACK

 

COLOURED RYELAND RAM LAMB RESERVE CHAMPION

EXHIBITOR: THOMAS NASH LAMB NAME: WINDSOR CRUNCHIE BAA

 

COLOURED RYELAND EWE LAMB CHAMPION

EXHIBITOR: JAYNE CARTER LAMB NAME: RYECROFT CLOE

 

COLOURED RYELAND EWE LAMB RESERVE CHAMPION

EXHIBITOR: JAYNE CARTER LAMB NAME: RYECROFT CLARE

 

OVERALL CHAMPION COLOURED RYELAND LAMB

EXHIBITOR: THOMAS NASH LAMB NAME: WINDSOR CRACKERJACK

 

RESERVE CHAMPION COLOURED RYELAND LAMB

EXHIBITOR: JAYNE CARTER LAMB NAME: RYECROFT

20221119_162552.jpg
20221119_162634.jpg
20221119_162924.jpg
bottom of page